BUJ. Bieži uzdotie jautājumi.

Domāju, ka daudziem fotogrāfiem radi, draugi un paziņas ir uzdevuši jautājumus, kas ar apbrīnojamu regularitāti atkārtojas, un, biežas uzdošanas gadījumā, reizēm var pat garīgo līdzsvaru sašūpot ;-)

Un tā, te būs mani jautājumi un atbildes. Jā, atbildes varbūt es koriģēšu kādreiz.

J: Kurš ir vislabākais fotoaparāts?

A: Tāda nav. NAV. Nav viena vislabākā fotoaparāta, tāpat kā nav vienas vislabākās automašīnas, vislabākā datora, vislabākā pulksteņa, vislabākā televizora u.t.t. Jautājums ir uzdots pārāk vispārīgi, un uz to atbildēt nav iespējams. Ir fotoaparāti, kas labāk piemēroti amatieriem, ir tādi, kas labāk patīk sporta fotogrāfiem un žurnālistiem, ir aparāti, kurus iecienījuši kāzu fotogrāfi, ir aparāti, kuru spēks vislabāk parādās ainavās vai studijā. Tāpat kā viens āmurs nebūs piemērots visu izmēru naglām, arī fotoaparātiem ir sava specializācija.

Kādu aparātu man izvēlēties? Draugs iesaka vienu, kolēģis – citu, bet veikala pārdevējs – vēl pavisam citu!

Tas ir viens no sarežģītākajiem jautājumiem. Vispirms mums pašiem sev jāatbild uz jautājumu, ko gribēsim bildēt. Ja tās būs parastas ģimenes bildes un tikpat parastas ceļojumu bildes, iespējams, ka pietiks pat ar diezgan vienkāršu “ziepīti”. Ja padomā ir kas dinamisks, tad, iespējams, jāskatās jau uz spoguļkameras pusi. Ja prāts nesas uz makro (piemēram – ziedu tuvplāniem), tad piemērotāks būs viens aparāts, bet ja gribas savvaļas zvērus un putnus bildēt – tad tas jau ir nopietni un diezgan dārgi. Draugus, kolēģus un pārdevējus uzklausīt var, tikai jāatceras, ka katram var būt savi slēpti iemesli ieteikt kaut ko konkrētu. Draugi un kolēģi varbūt ieteiks kaut ko, ko paši kādreiz gribētu aizņemties, bet pārdevējs – kas plauktā aizgulējies, un ko nav izdevies pārdot. Visādi gadās. Aparāta izvēle ir sarežģīts jautājums, un to vienā īsā rindkopā neatbildēt.

Tev ir ļoti skaistas bildes. Cik megapikseļu aparāts Tev ir?

Megapikseļu skaitam ar bildes kvalitāti nav tieša sakara. Ja pašā digitālās fotogrāfijas sākumā tas bija tehnikas progresu raksturojošs rādītājs, tad tagad jau sen tā vairs nav, bet bieži vien ir pat otrādi – ražotāji, dzenoties pēc megapikseļiem, tam upurē citus nozīmīgus raksturlielumus, un bilde, kas taisīta ar tādu daudzu megapikseļu aparātu, ne ar ko nav labāka, nekā ar mazākiem megapikseļiem taisīta. Svarīgi ir ne tikai megapikseļi, bet arī matricas izmērs un vēl virkne citu lietu. Parastos “ziepīšos” ražotāji, diemžēl, cenšas ielikt maza izmēra matricas ar daudz megapikseļiem. Maza izmēra tādēļ, ka tas stipri pazemina pašizmaksu, bet daudzus megapikseļus tādēļ, ka marketings to prasa, jo “megapikseļus vieglāk pārdot”.

Ko labāk pirkt – Nikon vai Canon?

Ja nav ne viena, ne otra – tad vajag aiziet uz kādu lielāku veikalu, un paturēt abus rokās, pielikt pie acs, paskatīties skatu meklētājā, pamēģināt pamainīt kādus režīmus, un tad ņemt to, kurš labāk guļ rokā, kurš šķiet saprotamāks un vispār, kurš patīk labāk. Starp lielo ražotāju – Nikon, Canon, Sony, Pentax, Olympus, Panasonic un varbūt vēl dažu ražotāju līdzīgas klases aparātiem patiesībā atšķirības būs nelielas. Profesionāļi tās zina, bet amatieri varbūt pat nepamanīs. Ja izvēlamies spoguļkameru, tad jautājumam jāpieiet uzmanīgāk, un jāapskata ne tikai pats aparāts, bet arī nepieciešamie objektīvi, zibspuldzes, akumulatori un visādi piederumi, jo pērkot aparātu mēs patiesībā izvēlamies sistēmu. Un sistēma katram ražotājam ir sava, un Canon objektīvu pie Nikon aparāta nepieliksi.

Es pagājušajā gadā nopirku “kruto” aparātu, bet tagad tas maksā tikai pusi no tālaika cenas, un ir jaunāks un labāks modelis iznācis. Ko darīt?

Neko daudz. Tāda ir dzīve. Fotoaparāta iegāde ir līdzīga datora iegādei. Aparāts ir jāpērk tūlītējai lietošanai. Tā nav investīcija, kas saglabās savu vērtību.

Kaimiņš (draugs, paziņa) man piedāvā nopirkt savu veco profesionālo aparātu. Ko darīt?

Es būtu piesardzīgs. Profesionāļa aparāts, iespējams, ir pamatīgi lietots. Tā vēl būtu pusbēda, jo profesionālās klases aparāti parasti ir ražoti ar lielu izturības rezervi. Bet kādā stāvoklī ir akumulatori, kas pro tehnikai var būt ļoti dārgi? Kādi būs objektīvi? Vai kāds jau ir pašam, vai kāds nāks aparātam līdzi? Bet, protams, iespēja nopirkt labu mantu par saprātīgu cenu arī ir :)

Turpinājums sekos.