Kā jau daudziem zināms, 25. aprīlī būs Pasaules platuma Vispasaules adatas cauruma fotogrāfijas diena. Laika ir gan daudz, gan maz. Tiem, kas negrasās piedalīties vai arī grasās piedalīties un visa tehnika ir jau gatavībā un visi caurumi izpucēti ;), laika ir daudz. Tiem, kas gribētu piedalīties, bet nekādi caurumi sagatavoti nav, laika nav daudz. Un, domājot par tiem otrajiem, sameklēju dažus piemērus, kā ar minimālu spēku un līdzekļu ieguldījumu sev tehniskas iespējas izveidot, lai izmēģinātu drusku neparasto.

Vislētākais variants nemaksā pilnīgi neko, ja vien jums ir kāda foto kamera ar noņemamu objektīvu, kuru (kameru, ne objektīvu) varat izmantot. Nepieciešams ir tikai melns kartons (oriģinālā – black construction paper), alumīnija folija, gumija, līmlenta.

pinhole2

Tālākā darbība ir pavisam vienkārša. Noņemam no kameras objektīvu, uzliekam tam visus vāciņus un rūpīgi noglabājam. No kartona izgriežam gabalu, kas aparātam nosedz objektīva caurumu un pašā centrā izgriežam vai izduram nelielu caurumu. Kartonu ar līmlentas palīdzību rūpīgi piestiprinām aparātam. Sekojam, lai nekur nepaliktu nekādas spraugas, pa kurām aparātā varētu iekļūt gaisma. Tad ņemam foliju un akurāti uzlīmējam uz kartona. Un izgludinām foliju. Izgludināšanas procesā (piemēram, ar nagu, ka bērnībā ar konfekšu papīrīšiem) mums vajadzētu saskatīt to vietu, kur zem folijas kartonā ir caurums, jo tajā vietā jābūt negludumam. Sameklējam vistievāko, vissmalkāko adatu, kādu vien spējam atrast un uzmanīgi izduram folijā caurumiņu. Caurumiņam jābūt tik mazam, cik vien iespējams, tādam, ka ar neapbruņotu aci to grūti saskatīt. No caurumiņa mazuma atkarīgs fotogrāfijas asums un jo mazāks būs caurumiņš, jo fotogrāfija būs asāka. Bet cerēt uz super-asām fotogrāfijām vienalga nevajadzētu, pinhole fotogrāfija nav no šīm mākslām.

Ļoti mazajam caurumiņam, kā nav grūti iedomāties, ir ļoti maza gaismasspēja. Tādēļ ir jārēķinās, ka būs nepieciešamas garas ekspozīcijas, vairāku minūšu garumā. Attiecīgi nepieciešams statīvs vai cits stabils pamats, tālvadība vai kameras palaišanas trosīte vai kāds cits līdzeklis slēdža ilgstošai atvēršanai. Oriģinālā raksta autors slēdža pogas nospiešanai izmantoja saviļātu folijas bumbiņu uz slēdža pogas, kuru nospiestā stāvoklī turēja gumija. Droši vien, ka var izdomāt kādu citu variantu, kas nebūtu daudz dārgāks :)

Fotogrāfijas piemērs:

pinhole_r

Oriģinālais raksts: $0 digital pinhole camera

Nedaudz sarežģītāks un nedaudz dārgāks variants, kurā tiek izmantots vāciņš, kas nosedz aparāta objektīva caurumu, ir parādīts šeit: DIY PINHOLE FOR DSLR.  Droši vien, ka var variantus kombinēt un vāciņa variantu izmantot ar plāno foliju, jo metālam ir jābūt plānam, lai būtu labāks asums. Ja gadījumā vāciņa variants iepatīkas, kaut kādos veikalos atbilstošos vāciņus esmu redzējis nedaudzu latu cenā.

Tiem, kam nagi niez paveikt kaut ko pavisam epohālu – instrukcijas, kā izgatavot adatas cauruma panorāmas kameru, kas izmanto plato filmu: MAKE_panoramic_pinhole_v09.

Lai veicas ar caurumiem! :)

Comments

Comments are closed.