Jau kopš seniem laikiem ir viedoklis, ka vidējais formāts ir kaut kas īpašs. Rollei, Hasselblad, Mamya, Pentax un vēl daži citi vārdi iedvesa bijību foto lietās iesvaidīto sirdīs. Protams, no šī olimpa drusku krīt ārā Holga un Ļubiteļ :), bet tas nekas, ne jau tehnikas nosaukumā ir spēks.

Vidējam formātam šobrīd ir grūti laiki. No vienas puses to spiež jaunākās 35 mm digitālās kameras ar pāri 20 megapikseļu izšķirtspējām, no otras puses – vidējā formāta ciparu foto ir tādās cenās, kas liedz to iegādāties pat visai pārtikušam interesentam.

Bet nevajag iedomāties, ka tikai digitālā fotogrāfija ir fotogrāfija. Joprojām ir dzīva klasiskā fotogrāfija uz filmas un ne mazums cilvēku nes savas filmiņas attīstīt uz laboratorijām vai pat paši to dara mājās. Ar pēdējo aizraujas lielākoties melnbaltaltās fotogrāfijas entuziasti. Arī filmu kameras ir demokrātiskās cenās un bieži vien ir iespējams iegādāties kādreiz ekskluzīvas vidējā formāta filmu kameras par pavisam nelielām cenām, ja salīdzina tās ar cenām, kas bija pirms gadiem pieciem vai vairāk.

Bet ja cilvēka roku radiuss ir pietiekami liels un rokas aug no pareizas ķermeņa daļas, ir iespējams arī šeit pamatīgi ietaupīt vai arī gluži otrādi — izbaudīt jaunrades prieku, uzbūvējot vidējā formāta filmas kameru. Šādu ceļu gāja kāds Pēteris Johanssons, kurš, izpētījis Sinar vidējā formāta kameras, atrada, ka Sinar P3 pēc savas konstrukcijas ir uzkrītoši līdzīgas visvienkāršākajām lielformāta kamerām ar plēšām un perspektīvas vadības un fokusēšanas kustībām.

intro_sinarp3

Sinar P3

Tad Pēteris nosprieda, ka šādas kameras izgatavošana saviem spēkiem viņam ir pilnīgi iespējama un nolēma tādu izgatavot savam priekam, necenšoties par katru cenu iegūt perfektu attēla kvalitāti.

Un tā viņš ķērās pie darba. Dažas ilustrācijas tam, ko Pēteris darīja:

Izgatavoja lēcu testa bloku

Izgatavoja lēcu testa bloku

No Lego izgatavoja bāzi

No Lego izgatavoja bāzi

Izgatavoja diafragmas testa modeli

Izgatavoja diafragmas testa modeli

Izgatavoja objektīva turētāja rāmja modeli

Izgatavoja objektīva turētāja rāmja modeli

un izdarīja vēl milzumu visādu darbiņu, līdz kamera sāka izskatīties pēc iecerētās:

Kamera pagaidu stiprinājumā

Kamera pagaidu stiprinājumā

Darbs joprojām vēl nav pabeigts un tiek publicēts pa daļām. Interesenti visu līdz šim paveikto var atrast šeit: The Medium Format Camera Project.

Varbūt šis ir īstais projekts tumšajiem ziemas vakariem? :)

Comments

Comments are closed.