Jau kādu brīdi foto interesentu aprindās cirkulēja baumas, ka firma Ricoh gatavo kaut ko neparastu, ka būšot aparāts ar maināmiem objektīviem, bet ka tā nebūšot spoguļkamera. Šodien tā noslēpums tika atklāts un jaunā kamera, jeb precīzāk — jaunā sistēma tika nodota plašākas publikas vērtējumam.

Jā, sistēma ir neparasta. Objektīvi tiek mainīti nevis kā līdzšinējās kameru sistēmās — ar bajoneti vai vītni, bet gan kompakta moduļa veidā no sāniem iebīdīti kamerā. Un katrs šāds modulis satur objektīvu un attēlu veidojošo matricu. Kā skaidro Ricoh, šāds risinājums ļauj pilnībā atbrīvoties no digitālās fotogrāfijas viena no niknākajiem ienaidniekiem — putekļiem. Moduļi ir veidoti hermētiski noslēgti un putekļi tur iekšā netiekot.

Man gan šis apgalvojums šķiet drusku drosmīgs, jo viens no diviem pirmajā brīdī piedāvātajiem objektīviem ir tāllummaiņas objektīvs, kuram ir mainīgs garums. Vai tiešām Ricoh būs arī šādu objektīvu hermetizējuši? Ja jā, tad ļoti labi. Bet tas, ka šāds noslēgtu moduļu risinājums konstruktīvi ir daudz noturīgāks pret putekļiem un objektīvus varēs mainīt pat ļoti putekļainā vidē, ir sistēmas ļoti liels pluss.

Vēl šāds risinājums ļaujot precīzāk saskaņot objektīva iespējas ar attēlu veidojošās matricas iespējām un koriģēt katram objektīvam piemītošos kropļojumus. Interesanti, ka 50 mm fiksētais objektīvs ar makro funkciju savā modulī ir komplektēts ar APS-C izmēra CMOS matricu ar 12 MP izšķirtspēju kā amatieru klases digitālajās spoguļkamerās, bet 24-70 mm tālummaiņas objektīvs ir “sapārots” ar daudz mazāka izmēra CCD matricu ar 10 MP izšķirtspēju, kādas parasti izmanto labākas kvalitātes “ziepīšos”. Tas gan ļauj iegūt daudz kompaktāku tāllummaiņas objektīvu, gan arī savā ziņā raksturo šī objektīva optiskās īpašības :)

Ricoh speciālisti runā arī par objektīvam pieskaņotiem zemo frekvenču filtriem virs matricām, ka tas esot ieguvums salīdzinājumā ar vienu, fiksētu filtru “parastajos fotoaparātos”. 24-70 modulī tā CCD matrica ir iestiprinātā kustināšanas mehānismā, kas ir daļa no vibrāciju slāpēšanas funkcijas. 50 mm modulis ir bez vibrāciju slāpēšanas, bet toties tam ir manuālās fokusēšanas iespēja, kas makro fotogrāfijā ir pašsaprotama prasība.

Perspektīvā šāda sistēma ļauj veidot ļoti specializētus moduļus, piemēram — video, makro, tele u.c., katram no pielietojumiem lietojot vispiemērotāko objektīva shēmu, attēlu veidojošo matricu un attēla apstrādi, kuras viena daļa tiek veikta maināmajos moduļos. Atkarībā no pievienotā moduļa var pilnīgi mainīties aparāta menu, atstājot tikai tās funkcijas, kuras ir nepieciešamas un pieejamas.

Tagad laikam ir jāgaida sistēma papildinājumi ar vēl kādiem moduļiem un tirgus reakcija uz šādu visai neparastu sistēmu.

ricoh-gxr

ricoh-gxr_1

ricoh-gxr-4

2lensunitss

Comments

Comments are closed.