Ir foto tehnikā tāda objektīvu klase, kurus var nobīdīt no optiskās ass vai noliekt kādā virzienā un iegūt visai interesantus optiskus efektus – iegūt vai novērst perspektīvas kropļojumus vai efektus ar asuma dziļumu vai seklumu. Tādus pašus efektus lielformāta fotogrāfijā iegūst ar kamerām, kurām pa vidu ir plēšas un attiecīgi bīdāms un kustināms ir priekšā esošais objektīvs. Ir lasīts, ka šādus objektīvus un kameras sauc par objektīviem un kamerām ar kustībām, bet ir aizdomas, ka īsti latviskas (apstiprinātas) terminoloģijas joprojām nav.

Viena lieta gan sarūgtina – parasti šādi objektīvi ir grūti atrodami un ir visai dārgi. Grūti atrodami tādēļ, ka par tiem interesējas tikai entuziasti un profesionāļi, kuriem speciāli efekti ir nepieciešami, un dārgi šie objektīvi ir tādēļ, ka tiem diezgan daudz smalkas mehānikas nāk papildus parasti objektīvos esošajām un šie objektīvi tiek ražoti nelielos daudzumos. Cenas šādiem objektīviem ir ap 1000 latiem, ja oriģinālu Nikon vai Canon skatāmies, bet var atrast arī ko lētāku vai stipri dārgāku pie Hartblei.

Bet ko darīt tiem, kam naudiņas maz vai krupis žņaudz tik dārgi maksāt?

Mājiens uz risinājumu ir rakstiņa virsrakstā. Kāds vīrs, kuram pareizas konfigurācijas rokas aug no pareizas ķermeņa daļas, ir izdomājis, kā ar santehnikas veikalā atrodamām mantiņām šādu kustināmu objektīvu uzbūvēt par ļoti nelielām naudiņām. Ieskaitot EBay pirkto vidējā formāta Bronica objektīvu, kas ir izmantots viņa konstrukcijā, pilnās materiālu izmaksas bija $22. Jā, apmēram divdesmit divi dolāri. Man ir aizdomas, ka visiem tik lēti tas neizdosies, bet cena vienalga šķiet visai pievilcīga. Bet lai nu paliek manas pārdomas, kas tikai kavē pašiem ievērtēt veikumu.

Gala rezultāts izskatās šāds:

shiftlens

Plungercam 2

Veikuma apraksts: Plungercam 2: cheaper and more predictable

Maza viltība – vēlams izmantot nelietotu santehniku :)

Comments

2 Responses to “Foto (san)tehnika”

  1. andreart on augusts 9th, 2009 21:03:25

    manaa pirkshanas listee viens no pirmajiem ir shaads objektiivs. padaargs ir bet gribaas. konkreetaa samodelka izskataas ka buus tumsha un kvalitaate bildes ar nu ne paaraak spozha…

  2. Jānis on augusts 9th, 2009 21:18:07

    Ja nopietna lietošana paredzama, tad uz rūpnieciskiem variantiem jāskatās, bet ja amatierim gribas paeksperimentēt un parotaļāties ar neparastiem efektiem, kāpēc gan nepamēģināt pa lēto? :)