Saprotu, ka rakstīt par digitālo vidējo formātu, kur tehnikas cenas ir ļoti augstas pat priekš turīgiem fotogrāfiem, ir drusku alternatīvi. Bet tomēr. Lai arī sensoru attīstība galīgi nenotiek pēc Mūra likuma, jo foto pasaulē, līdzīgi kā nekustamo īpašumu tirgū, noteicošā ir zemes sensora platība, tomēr kaut kur gail vāra cerība, ka varbūt pēc pieciem vai desmit gadiem būs arī kāda digitālā aizmugure, kas varētu vecajam Hasselbladam derēt. Jā, vienu 500. sērijas Hasīti joprojām turu. Un notikumiem drusku sekoju. Bet nu par virsrakstā minēto tēmu.

Kristians Poulsens, Hasselblad šefs intervijā britu žurnālam British Journal of Photography saka vienkārši – pēc Franke & Heideckes (firma, kas ražoja leģendāro vidējā formāta sistēmu Rollei) slēgšanas ir skaidrs, ka atvērtām sistēmām pienācis gals. Franke & Heidecke līdz slēgšanai pastāvēja gandrīz 90 gadus, un firmas slēgšana uzdod jautājumus par daudzu citu kompāniju, tādu kā Leaf un Sinar, nākotni.

2006. gadā Hasselblad bija pirmā vidējā formāta kompānija, kas ar H3 kameru izslēdza no spēles konkurentu digitālās aizmugures. Šis lēmums noveda pie tā, ka Jenoptic, Sinar un Franke & Heidecke nolēma izstrādāt jaunu 6×6 formāta kameru, kura varētu tikt izlaista zem Rolleiflex Hy6, Sinar Hy6 un Leaf AFi nosaukumiem.

hy6_variants

Un tāda tika izlaista un pat uzsākta ražošana. Tagad, līdz ar Franke & Heidecke slēgšanu projekta turpinājums ir zem ļoti lielas jautājuma zīmes.

Kā intervijā Exclusive: After Franke & Heidecke’s closure, the open system is a thing of the past, says Hasselblad’s CEO saka Poulsens, Nikon un Canon jau pietiekami ilgu laiku ir parādījuši ceļu, kā taisīt pieejamas un labas kameras – taisīt sistēmu, ne tikai kameras korpusu vai aizmuguri. Hasselblad esot šo tendenci laicīgi saskatījis un ieguldījis lielas pūles, lai uztaisītu H3D.

hassy

Intervijā vēl ir daudz par vidējā formāta nākotni, bet es tomēr vēl klusi ceru, ka kādreiz man dārziņš būs būs samērīgā cenā arī priekš vecajiem Hasselbladiem kāda digitālā aizmugure :)

Comments

2 Responses to “Hasselblad – vairs nebūs atvērtas sistēmas”

  1. Agris on jūlijs 21st, 2009 22:55:18

    Par laimi digipakaļas ražo diezgan daudzi – tā ka satraukties liela pamata nav. Gan jau ka tuvāko gadu laikā būs arī normāla izmēra digipakaļas. Priecātos arī par 6×6 pakaļu savam RZ67 aparātam. Šovasar gan tas stāv plauktā — nav iekāriena bildēt uz filmas

  2. Jānis on jūlijs 22nd, 2009 06:45:23

    Pie digitālās ērtības pierast ir ļoti viegli. Man arī nav iekāriena ar filmu ņemties un aparāts tāpēc stāv plauktā.