Šī gada janvārī jau stāstīju par ASV prezidenta inaugurācijas ceremoniju, kura bija interesanti fotogrāfiski attēlota un viena no megapanorāmām bija veidota, izmantojot panorāmu fotografēšanas ierīci Gigapan Epic. Šo ierīci, kas būtībā ir specializēts robots, kurš kustina un darbina tam uzmontētu visparastāko digitālo fotokameru, ir izveidojusi un piedāvā firma GigaPan Systems.

GigaPan projektu izstrādāja Karnegī-Melona Universitāte (Carnegie Mellon University), Eimsa Pētnieciskais Centrs (Ames Research Center) un kompānija Charmed Labs ar Google Corporation finansiālo atbalstu.

Līdz šim projektam automātiskas panorāmas kameras bija, bet tās bija specializētas un attiecīgi ļoti dārgas. Piemēram PanoScan maksāja ap 37 tūkst. dolāru. GigaPan būtiskā atšķirība ir tā, ka tiek izmantota vienkārša fotokamera (vēlams gan no tām, kuru savietojamība ar iekārtu ir pārbaudīta), un iekārta pati kameru pagriež nepieciešamajā virzienā un fotografē.

Iekārta izskatās šādi:

epicimager_01

epicimager_02

GigaPan Epic vienu no apskatiem var izlasīt šeit: GigaPan Epic Review (Verdict: A Cruel Yet Fantastic Tease) un tas ir visnotaļ pozitīvs – aparāts ir vienkāršs lietošanā, strādā ar visvienkāršākajām amatieru fotokamerām un rezultāti ir lieliski. Apskatā bija arī kritika par mazo darbības ilgumu no baterijām un vēlme, lai iekārtu varētu lietot arī ar spoguļkamerām.

Ilgi nebija jāgaida un GigaPan Systems izlaida nedaudz lielāku un spēcīgāku modeli GigaPan Epic 100, kuru var lietot ar lielākām amatieru un mazākām spoguļkamerām, piemēram Nikon D40, D60, D80, D90. Viena it kā neliela atšķirība no iepriekšējā modeļa ir iespēja nofotografēt līdz 9 kadriem, pirms kamera tiek pagriezta uz citu pozīciju. Šī funkcija varētu interesēt tiem, kas taisa HDR attēlus. Divi visai pozitīvi apskati ir šeit: GigaPan Epic 100 hands-on and review, panorama style un šeit: Hands-On With the Gigapan Epic 100 Panorama Robot.

Kā var izlasīt, iekārta ļoti atvieglo panorāmu uzņemšanu. Nepieciešams tikai iestādīt fokusu un ekspozīciju un tās nofiksēt, un iestādīt panorāmas robežas un cik kadrus pa horizontāli un vertikāli fotogrāfēt. Pārējo izdara aparāts un pāri 100 panorāmai nepieciešamo kadru tiek uzņemts padsmit minūtēs.

Lai arī dārgs/lēts ir ļoti relatīvs lielums, aparāti nav sevišķi dārgi un GigaPan Systems lapās modelim Gigapan Epic ir uzrādīta cena $379.00 un modelim Gigapan Epic 100 – $449.00. Būtībā tā ir sākumklases spoguļkameras cena.

Bet ko darīt tiem, kam panorāmas fotografēt gribas, bet daudzus simtus dolāru izdot nešķiet laba ideja? Tie var iztikt bez elektronikas un automātikas un, lai izvairītos no paralakses kļūdām, izmantot tīri mehāniskas un neautomātiskas statīvu panorāmas galvas. Virkne izgatavotāju ir dota šeit: Panoramic heads.

Kā relatīvi labi un ne pārāk dārgi produkti ir pazīstami firmas Nodal Ninja ražojumi, kuri maksā $200 – $350 robežās, bet ir izgatavotāji, kuru panorāmas galvas maksā vēl daudz dārgāk. Labas panorāmas galvas ļauj izmantot lielās, profesionālās spoguļkameras un lielākus objektīvus, bet ne visiem tas ir aktuāli.

Un ko darīt tiem, kuriem arī dažu simtu dolāru izdošana šādām vajadzībām šķiet liela apgrēcība? Acīmredzot, tiem jātaisa šīs galvas pašiem. Laimīgā kārtā konstrukcijas un apraksti ir pieejami. Viena ļoti vienkārša metāla konstrukcija ir šeit: Mounting Head to take 360° panoramic pictures un tur ir dots ļoti konspektīvs izklāsts no bagātīgi ilustrēta oriģināla, kurš ir spāņu valodā: Rótula casera para hacer vistas panorámicas de 360º.

Ja kaut kādu iemeslu dēļ metāls nepatīk, ir arī konstrukcija no koka: How to Build a Panoramic Tripod Head for $10.

Bet ja vēl nav īsta skaidrība, patīk panorāmas vai nē, var doties uz Gigapan.org un paskatīties, kādas panorāmas ir sataisījuši citi :)

Comments

Comments are closed.