Kopumā Nikon cenu un licenču politiku nevar uzskatīt par sevišķi draudzīgu lietotājiem. Nikon Capture ir ļoti noderīga programma visiem, kas ar Nikon .nef failiem strādā, bet tās cena ir liela, un bez maksas tā ir bijusi komplektā tikai dārgajiem aparātiem un tikai ierobežotu laika sprīdi. Līdzīgi arī Camera Control, kas interesē tiem, kam nepieciešama fotografēšana noteiktos laika intervālos. Laimīgā kārtā ne viss ir tik bēdīgi, un ir cilvēki, kas mēģina stāvokli mainīt un lietotājiem piedāvāt bezmaksas alternatīvas.

Viena no šādām bezmaksas alternatīvām ir DCamCapture, kas nodrošina fotografēšanai taimera vadību. Programma patlaban esot alfa stadijā, tās lietošana esot katra paša risks, bet, izmēģinot to darbībā ar D3, viss strādāja un nekādas īpašas problēmas netika pamanītas.

Galvenais logs izskatās šādi:

sreenshot1

DCamCapture

Ja izmantojam LiveView, tad logs pamatīgi paplašinās:

liveview

Aprakstā ir teikts, ka LiveView ir iespējams ierakstīt, bet šo funkciju neizmēģināju.

Ir iespējams attēlus papildināt ar IPTC informāciju:

iptc

bet šeit ir piebilde:

IPTC informācija tiek ierakstīta tikai tad, ja ir ieķeksēta galvenā loga pašā apakšpusē atrodamā izvēle “Write IPTC in Bibble 4 Format (*.bib). Tad programma IPTC informāciju ieraksta failos ar paplašinājumu .bib. Ja ķeksīša te nav, tad IPTC nav vispār, jo pašā failā (.jpg tika speciāli apskatīts) nekas netiek rakstīts.

No programmas loga var rasties iespaids, ka rakstīti tiek .nef faili. Tā kā man kamerā bija iestādījums .jpg+.nef, datorā tika atrasti attiecīgie pāri. Patīkami. Atmiņas kartei aparātā nav jābūt, viss strādāja bez tās. Arī patīkami. Protams, Nikon Camera Control Pro ir funkcionāli daudz bagātāka, bet šī ir pilnīgi godīgi bez maksas ;-)

Programmas autors apgalvo, ka programma strādā ar sekojošām Nikon kamerām: – D40, D40x, D60, D80, D90, D200, D300, D700, D3, D3x, kaut gan ar D200 man negribēja strādāt. Programma esot rakstīta izmantojot Nikon SDK (software development kits), kurus, ja kāds vēlas Nikon lietojamas programmas rakstīt pats, var mēģināt dabūt, piesakoties SDKs for Digital Imaging Products.

Kopējais secinājums – vismaz ar dažiem aparātiem programma strādā pietiekami labi, lai būtu lietojama. Tā atrodama: DCamCapture.

Tur apraksta tekstā ir minēts, ka cits autors piedāvā kaut ko līdzīgu arī Apple lietotājiem.

Un tagad vēl par Nikon. Lai arī kopumā esmu nedaudz kritisks par Nikon politiku programmatūras laukā, dažas Nikon programmas ir bez maksas un pietiekami labas lietošanā. Piemēram – Nikon ViewNX. Ne slikts attēlu skatīšanās rīks, kas spēj parādīt arī Nikon aktīvos fokusēšanās punktus uzņemtajos attēlos, kas ir noderīgi kādreiz savu kļūdu analīzē. Programma rāda visu EXIF un IPTC informāciju, ja tāda attēlā ir. Ar ViewNX attēlu IPTC var rediģēt vai pievienot to vēlāk.

Noderīga un bezmaksas ir arī Nikon Transfer. Tā ļauj bildes lejuplādēt gan no kameras, gan lasītāja uz divām vietām vienlaikus (galvenā vieta un rezerves kopijas vieta), lejuplādes laikā pievienot IPTC, kā arī ērti un vienkārši sasinhronizēt kameru ar datora pulksteni. Īpaši noderīga šī lieta ir tiem, kas kādos pasākumos bildē ar vairākām kamerām, un vēlas to pulksteņus rādām vienādus laikus, lai pēc tam apvienotu bildes kopējās mapēs. Agrāk kameru pulksteņu sinhronizācija, ja atmiņa neviļ, bija tikai dārgajā Nikon Camera Control programmā.

Nikon programmas ir lejuplādējamas no Nikon Eiropas lietotāju atbalsta centra: Software Downloads.

Vēl viena nepieciešama lieta Nikonistam, ja tas lieto Windows datoru, ir pareizie Nikon kodeki, kas korekti ģenerē sīkbildes .nef failiem, un kuras mēs varam apskatīt tad, kad atveram bilžu mapes. Neatbilstoši kodeki vai pat to trūkums var izraisīt Windows stabilitātes problēmas bilžu skatīšanās laikā. Svaigākais kodeks ir bez maksas lejuplādējams no šejienes: Nikon RAW Codec.

Tas šoreiz viss :)

Comments

3 Responses to “Noderīgas programmas Nikonistiem”

  1. Nikon bezvadu vadības risinājums : Lietas par, ap un bez foto on maijs 17th, 2009 11:14:10

    […] rakstīju par noderīgām programmām Nikonistiem, un cita starpā pieminēju bezmaksas programmu DCamCapture, kas ļauj vadīt daudzas Nikon kameras, tādā pildot daļu dārgās Nikon Camera Control Pro […]

  2. runcio on jūnijs 16th, 2009 10:52:44

    žēl ka D50 neatbalsta! :(

  3. Nikon jaunumi : Lietas par, ap un bez foto on augusts 6th, 2009 10:32:16

    […] stāstu par programmām, atgriežos pie agrāk iesākta stāsta un konkrēti – DCamCapture. Šai programmai ir iznākusi […]