Ideja nāca no Live Journal Krievijas segmenta lietotāja Drugoi, kurš savā žurnālā salīdzināja kā oficiālajās fotogrāfijās tiek attēloti  Krievijas un ASV prezidenti  Фоторепортаж: Obama vs. Медведев. Un sanāca viņam tur, ka ASV prezidents tiek parādīts daudz labāk un izteiksmīgāk, nekā Medvedevs.
Nolēmu šo ideju attīstīt un lokalizēt, apskatot arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas prezidentus. Apskatītas tika šādas adreses, kur atradās attiecīgās bilžu galerijas, albumi un slīdrādes:

Neliels kopsavilkums par to, kas tur tehniski tika atrasts, un kas nē:

Valsts Galerijas bilžu izmēri, pikseļos EXIF
Latvija 421×280 -
Lietuva 640×427 + Canon 5D II
Igaunija 500×333 + Nikon D3
ASV 852×504 + Canon 5D II
Krievija 500×334 -

Brīvi, bez maksas izmantojami prezidenta portreti lielā izšķirtspējā caur prezidenta oficiālo lapu tiek piedāvāti tikai Krievijā – портреты в высоком разрешении.

Patīkami, ka visās šajās valstīs bilžu galerijas tiek papildinātas pietiekami operatīvi, un visur bija bildes ne vecākas par iepriekšējo dienu.

Citas atrastas vietnes ar prezidentu foto:

Krievija – Kremlin.Ru: Фотохроника – praktiski dublē oficiālās bildes tajos pašos izmēros 500×334, kas oficiālajās Kremļa lapās.

ASV – The Official White House Photostream’s photostream– daudz bilžu, kas nav oficiālajā lapā, un daudz lielākos izmēros – līdz pat 3500 x 2333.

Latvijas, Lietuvas un Igaunijas prezidentiem alternatīvas foto vietnes netika atrastas :(

Vislielākā Latvijas prezidenta bilde tika atrasta šeit: http://www.formyself.lv/wp-content/uploads/2008/06/foto_prezidents.jpg, bet par tās izcelsmi un lietošanas noteikumiem trūkst ziņu.

Un tagad – par iespaidiem. Tas, protams, ir individuālas gaumes jautājums, vai konkrētās bildes patīk, vai nē. Bet… Jāpiekrīt Drugoi, ka ASV prezidenta fotogalerija tomēr rada daudz labāku iespaidu nekā Krievijas prezidenta galerija. Amerikāņiem ir izdevies savu prezidentu parādīt ļoti cilvēcīgu un vienkāršu. Medvedeva bildes, protams, oficiālajā Krievijas ikonogrāfijā ir spērušas milzu soli uz priekšu, ja salīdzina ar PSRS laiku PSKP politbiroja bildēm, bet vēsturiskais mantojums tomēr laikam ietekmē, un Medvedevs, par spīti visiem viņa mēģinājumiem izskatīties mūsdienīgāks un demokrātiskāks, tomēr bildēs ir pastīvs. Arī tad, kad grib izskatīties vienkāršs un pieejams. Bet varbūt viņš vienkārši nejūtas komfortabli savā amatā?

Izbrīnīja Igaunija. Parasti mums tiek stāstīts, ka Igaunija visās jomās Latvijai priekšā, un nenoliedzami PR jomā igauņiem panākumi ir daudz lielāki. Bet sava prezidenta fotografēšanā igauņi nudien nav pasaules līderos. Sausas, garlaicīgas, oficiālas bildes, kuru skatīšanās nerada nekādas īpašas emocijas. Varu pačukstēt, ka intereses pēc paskatījos arī Somijas prezidentes bildes, ar domu, ka Somija bieži vien ir Igaunijas iedvesmotāja un galvenā padomdevēja. Arī Somijas bildes neuzrunāja, bet varbūt tāpēc, ka Somijas prezidente nav fotogēniska.

Lietuva. Arī oficiālās bildes, bet tomēr kaut drusciņ „dzīvākas” nekā igauņiem. Bet dzīvīgumā atpaliek no Krievijas, kurai savu prezidentu ir izdevies parādīt interesantāku. Vai iemesls ir prezidentu lielā vecuma starpība vai valsts izmēri un varenība? Bet vismaz patīkami, ka bildes ir kaut drusciņ izmēros lielākas.

Latvija. Te smagi jānopūšas. Oficiālas, sausas un garlaicīgas bildes. Apmēram Igaunijas līmenī. Nu kuru uzrunā, piemēram, šī:

11797_full.jpg

11797_full.jpg

Turklāt, kā redzams tabulā, Latvijas bildes ir vismazākās izmēros. Vai tas liecina, ka Latvijā krīze ir vissmagākā un mums jātaupa visvairāk? Pat uz prezidenta bilžu izmēru internetā? Jeb varbūt ir doma tās drukāt uzreiz uz pastmarkām?
Sākotnēji biju iecerējis te ielikt nelielu galeriju ar visu pieminēto prezidentu bildēm, bet beigās tomēr pārdomāju, un likšu tikai ASV. Jo fotogrāfiski tās man šķiet visinteresantākās.

Bet ja nu fotogrāfijas nemelo?

Comments

8 Responses to “Lielāki un mazāki prezidenti :)”

 1. Smic_ on maijs 3rd, 2009 12:43:11

  Šoreiz jau laikam ne par atsevišķu fotogrāfiju kvalitāti, bet par katras valsts pirmo personu PR mašīnu kopumā. Un ja nu lielāks teātris ir tieši ASV prezidenta bildes ?

 2. Janis on maijs 3rd, 2009 12:49:31

  PR mūsu laikos arī ir svarīgs. Ne jau velti tagadējos karos uzvar tas, kurš uzvar TV un internetā :)
  Bet arī tīri tehniski – nu kāda mārrutka pēc samazināt bildes līdz tik sīkām? Ja no aparāta bilde nāk lielā izmērā un priekš interneta tā vienalga jāsamazina, kāpēc neatstāt vismaz 800 pikseļu pa garo malu? Tajās bildēs, kur vairāk cilvēku, šobrīd sejas pilnīgi nav atšķiramas, ja vien tos cilvēkus labi nepazīstam.

 3. Janis on maijs 3rd, 2009 13:23:48

  Kāda jēga no šāda izmēra bildes:
  http://www.president.lv/images/modules/image_gallery/11868_full.jpg
  Varbūt mūsu Datu Valsts Inspekcija ir iebildusi pret lielākām?

 4. AV on maijs 4th, 2009 23:23:29

  Skjiet, Obama ikdiena bilde ar 5D :D

 5. Snow on maijs 5th, 2009 09:46:31

  Baltais nams var atļauties algot pastāvīgam darbam tādu godājamu fotogrāfu kā Pete Souza. http://www.petesouza.com/
  Ja mūsu prezidenta pils algotu Tugaļevu, Linku vai Zavadski, domāju, ka rezultāti būtu savādāki.

 6. Jānis on maijs 17th, 2009 12:46:15

  Man šķiet, ka ne visa vaina ir jāuzņemas fotogrāfam. Kaut kas tur idejas līmenī ir iestrādāts tāds, kas liek reproducēt pieticību.
  Un vai vienmēr ir tikai oficiālās bildes jātaisa? Vai kādreiz nevar arī kaut ko no sērijas – prezidents sēž uz akmens jūras malā un vienkārši atpūšas? Arī kičs savā ziņā, bet vismaz kaut kas citādāks.
  Un tie nano izmēri – tie nomāc.

 7. Aigars on novembris 8th, 2009 14:47:17

  Vispār jau man liekas, ka Latvijas prezidentiem ir bijuši pagalam štruntīgi fotogrāfi. Nedzīvas.

 8. Jānis on novembris 8th, 2009 15:50:09

  Varbūt tāpēc tās bildes ir tik mazas, lai to vājums mazāk krīt acīs?