Tiem, kas nezina, ko nozīmē “pinhole photography”, tiem šodiena ir tikai iemesls iedzert. Bet tiem, kuri zina, ka “pinhole photography” ir tāda dīvaina fotografēšana bez objektīva un caur mazu caurumiņu (pinhole = adatas caurums), tiem šodien ir īpaša diena, kā var izlasīt Worldwide Pinhole Photography Day.

Jā, daudzi cilvēki izsenis ir centušies vienkāršot visu pieejamo. Visvienkāršākais objektīvs sastāv no vienas lēcas, un līdzīgi kā anekdotē par māju ar vienu istabu, daudziem šķiet – mazāk nav jēgas. Bet izrādās, ka tomēr ir, un var bildēt arī pilnīgi bez kāda objektīva, tikai caur mazu caurumiņu. Ja kas, attēla veidošana caur mazu caurumiņu ir pazīstama jau kopš seniem laikiem, vēl ilgi pirms lēcām, un ir rakstiskas liecības, ka to pazinuši jau senie ķīnieši apmēram 500 gadus pirms mūsu ēras un senie grieķi apmēram 400 gadus pirms Kristus.

Tā kā fotogrāfējot netiek izmantots nekāda veida objektīvs, fotogrāfijai nepiemīt virkne kropļojumu, kurus dod objektīvi, pat vislabākie un visdārgākie. Piemēram, adatas cauruma bildēm ir bezgalīgs asuma dziļums un pilnīgi nav attēla ģeometrisko kropļojumu. Protams, nekas nenāk par velti, un par to tiek maksāta sava cena, un, tā kā caurumiņš ir visai mazs (un tādam tam ir jābūt, ja gribam iegūt asākas bildes), tad attiecīgi tam ir visai maza gaismasspēja, kas noved pie tā, ka būs jālieto ilgākas ekspozīcijas un nevarēs fotogrāfēt kustību. Ekspozīcijas ir ilgas, līdz pat dažām stundām.  Par šo fotogrāfijas veidu var palasīt Pinhole Photography, Slow LightPinhole Visions

Bet ko nu daudz vārdu, ja var runāt bildes:

Visas šīs bildes ir ņemtas no Toshi Hayashi’s Pinhole Photography. Tāpēc, ka patika :)

Un atgriežoties pie Adatas Cauruma Fotogrāfijas Dienas – šī diena katru gadu tiek atzīmēta un organizēta aprīļa pēdējā svētdienā. Un kas patīkami – šis fotogrāfijas veids ir lēts un demokrātisks.

Comments

2 Responses to “Pinhole Photography Day”

  1. pastahoofd on janvāris 1st, 2010 21:07:13

    ik vienam iesaku uzņemt kādu bildi ar šo maģisko kastīti, tā ir mazliet ķēpīga, bet vareninteresanta padarīšana… galveanis, lai “sun is shining” :)

  2. Jānis on janvāris 1st, 2010 22:24:26

    Pinholes jau tagad ir stratēģisko preču sarakstā ;-)