Pat vislabākā foto kamera nedos bildi, ja tā būs atstāta mājās. Labāk kaut kāda kamera, nekā nekāda, ja ir ko bildēt. Diemžēl daudzas bildes, kas tiek iegūtas ar telefonu kamerām, ir ļoti zemā kvalitātē. Daļēji tas ir tādēļ, ka lielākās daļas telefonu kameras ir zemas kvalitātes, bet bieži vien galvenais iemesls ir fotografētāja nemācēšana.

Jau agrāk rakstīju, ka ar pašām vienkāršākajām telefonos iebūvētajām foto kamerām var iegūt pieņemamas un pat labas kvalitātes attēlus, un nesenā rakstā par sludinājumu foto kvalitāti jau devu dažus padomus labāku attēlu iegūšanai.

Šoreiz šeit ir izvērstāki padomi telefonu īpašniekiem, lai palīdzētu viņiem iegūt vislabākos iespējamos attēlus ar savām kamerām:

1. Labi apgaismojiet savu fotografējamo objektu

Jo labāk apgaismosiet fotografējamo objektu, jo skaidrāku attēlu vajadzētu iegūt. Ja iespējams, fotografējiet ārpus telpām, vai apgaismojiet telpas ar āra gaismu vai ieslēdziet apgaismojumu. Ja jūs ieslēdzat telpās apgaismojumu, jāapzinās, ka mākslīgās apgaismojuma ietekmē fotogrāfija var iegūt nevēlamu nokrāsu un būtu vēlams paeksperimentēt ar baltā balansu (skatīt zemāk).

Dažām kamerām ir zibspuldze vai cits apgaismojums, kas reizēm var izglābt kadru un uzlabot tā skaidrību pat ja jūs bildējat ārpus telpām (savā ziņā tā kļūst par aizpildošo zibspuldzi), bet neaizraujieties ar šīm gaismām, jo tās strādā tikai tuvumā, dara bildi „plakanu” un taisa stipras ēnas. Ja jūsu kamerai nav zibspuldzes vai gaismas, jums vajadzētu izvairīties no bildēšanas pret spilgtām gaismām, kuras apspīd jūsu bildējamos objektus no aizmugures, jo tad jūsu bildējamie objekti pārvērtīsies siluetos.

Atcerieties, ka kustības, pat mierīgi ejošs cilvēks būs izsmērēts nepietiekama apgaismojuma apstākļos.

Ja telefona kamerai ir „Nakts režīms”, izmēģiniet to. Kādreiz arī sliktas kvalitātes bilde var būt labāka par pilnīgi melnu kadru.

2. Pietuvojieties savam objektam

Viens no visbiežākajām kļūdām ar telefonu kameru attēliem ir tā, ka fotografējamais objekts ir sīks un tālumā grūti izšķirams. Pieejiet objektam tuvāk. Aizpildiet skatu meklētāju ar objektu. Telefona kameru izšķirtspēja bieži vien ir neliela, un vēlākā apstrādē sīkā objekta izgriešana vēl vairāk pasliktinās attēla kvalitāti.

Dažos gadījumos pārāk tuvu objektam pietuvoties arī nav vēlams, jo kameru objektīvi parasti ir platleņķi, un tuvumā bildējot var būt specifiski attēla kropļojumi (lieli deguni, līkas tās līnijas, kurām jābūt taisnām). Ja kamerai ir makro režīms, var pietuvoties ļoti tuvu.

3. Esiet nekustīgi

Tāpat kā visā fotogrāfijā, jo stabilāk turēsiet savu telefona kameru, jo skaidrāks būs attēls.

Tas ir īpaši svarīgi slikta apgaismojuma gadījumos, kad kamera izvēlas ilgāku slēdža ātrumu, lai kompensētu to, ka nav gaismas. Viens triks ir atbalstīt jūsu kameru (vai roku, kas to tur) pret cietu objektu (piemēram, koku, sienu, palodzi), brīdī, kad fotografējat. Ja cita atbalsta nav, turiet kameru abās rokās, un elkoņus piespiediet pie ķermeņa.

Atcerieties, ka daudzām kamerām ir liela slēdža aizture – t.i, no brīža, kad nospiežat slēdža pogu līdz brīdim, kad tiek uzņemts kadrs, paiet dažreiz sekunde. Tas nozīmē, ka ir nepieciešams noturēt kameru nekustīgi vēl mazliet pēc slēdža pogas nospiešanas, lai nodrošinātu, ka tā ir patiešām nofotografējusi, pirms jūs to uzkustināt prom no objekta.

4. Rediģējiet un apstrādājiet attēlus vēlāk

Lai gan tas var būt jautri izmantot jūsu kameru iebūvēto rediģēšanu un efektus, rediģējot bildes vēlāk datorā var iegūt daudz labākas kvalitātes attēlus. Uzņemiet savas fotogrāfijas krāsainas un ar visaugstāko iespējamo izšķirtspēju, lai saglabātu savas iespējas rediģēt tās vēlāk.

Jūs vienmēr varat savas krāsainās bildes pārveidot par melnbaltām datorā, bet jūs nevarēsiet iegūt krāsainas, ja tās būs uzņemtas melnbaltā režīmā.

5. Nedzēsiet kļūdainos attēlus

Atcerieties, ka telefona ekrāna kvalitāte nav tik laba, kā datora. Tātad, ja iespējams, saglabājiet kadru, līdz varat to novērtēt uz datora. Reizēm tie atdzīvojas uz kvalitatīva monitora. Jūs arī varat atklāt, ka kļūdas un neskaidri attēli patiesībā var izrādīties diezgan lietojami kādā abstraktā veidā.

6. Izvairieties no Digitālā Tālummaiņa (Digital Zoom)

Lai cik vilinoši tas varētu būt tuvināties objektam ar tālummaini, ja Jums ir šāda funkcija kamerā, atcerieties – ja tālummainis ir digitālais nevis optiskais, tas samazinās jūsu attēla kvalitāti un rezultātā jūs iegūsiet graudainu attēlu. Attēlu varat rediģēt vēlāk, izmantojot foto rediģēšanas programmu datorā, un rezultāts nebūs sliktāks.

Tagad dažas telefonu kamerās sāk parādīties optiskā tālummaiņa (Optical Zoom) un šādas tālummaiņas lietošana ir pieļaujama, jo tā nepalielina attēlu, paplašinot pikseļus.

7. Eksperimentējiet ar baltā balansu (White Balance)

Arvien vairāk kameru nāk ar regulējamu baltā balansu, kas ļauj mainīt krāsu toni jūsu attēliem, uzņemtiem dažādos apgaismojuma apstākļos. Eksperimentējiet ar šo funkciju, lai iegūtu labu subjektīvu attēla izskatu. Izlasiet instrukcijā par šo funkciju. Visgrūtāk kamerām padodas dabīgas krāsas mākslīgā apgaismojuma apstākļos, kā arī kombinētā apgaismojumā, kur dabīgais ir kopā ar mākslīgo.

8. Bildējiet daudz un eksperimentējiet

Visu veida digitālās fotogrāfijas, arī telefonu kameru skaistums ir spēja bildēt daudz un bez maksas. Tas nozīmē, ka varat eksperimentēt ar dažādiem režīmiem un kompozīcijām un vēlāk izmest tos kadrus, kurus nevēlaties saglabāt.

Telefonu kameras ir īpaši labas, eksperimentējot ar jauniem leņķiem un perspektīvām – bildējot apakšas, no augšas, tuvu utt. un jūs galu galā iegūsiet interesantu un jautru kadru.

9. Sekojiet kompozīcijas likumiem (un tad ignorējiet tos)

Uzziniet dažus pamatlikumus, piemēram Trešdaļu Likumu t.i. – nenovietojiet jūsu objektu kadra vidū, bet kādā trešdaļu krustpunktā. Šādi vienkārši paņēmieni var ienest dzīvību jūsu fotogrāfijas.

Bet tad der atcerēties, ka tālruņa kameras skaistums ir tās spēja ignorēt noteikumus un dažas no labākajām fotogrāfijām ignorē visus likumus. Līdz ar to bildējiet no gurna augstuma, no grīdas, augšā, lejā, tuvumā – viss var derēt.

Pavērojiet, vai kadrā nav nekā lieka, un vai nav nekā lieka arī fonā, un vai fons netraucē objektam.

10. Turiet objektīvu tīru

Viena no problēmām ar daudzām telefonu kamerām ir uzturēt tās tīras. Telefoni daudz laika pavada somās un kabatās un tiek lietoti visās iespējamās vietās un apstākļos. Tā rezultātā viņi ir netīri, un var viegli kļūt bojāti – pirkstu nospiedumi ir izplatīta problēma kameras objektīvos – it īpaši tad, ja telefona kamerai nav objektīva vāciņa vai aizsega. Laiku pa laikam notīriet jūsu kameras objektīvu  izmantojot mīkstu audumu. Briļļu tīrīšanas lupatiņa tam ir ļoti piemērota.

11. Lietošanas etiķete

Kaut arī nav formālu noteikumu par to, kā izmantot telefonu kameras, ir vērts apdomāt, kā jūs to izmantojat un kādas sekas tas varētu būt pēc citiem. Ir daudz gadījumu kad telefonu kameras tiek izmantotas ļaunprātīgi, lai ņemtu vuāristiskas fotogrāfijas. Bildējot svešiniekus, nepieciešams tiem vaicāt atļauju. Tāpat nepieciešams ievērot kameru lietošanas ierobežojumus tādās vietās, kā teātri, muzeji un koncerti.

12. Izmantojiet augstāko iespējamo izšķirtspēju

Dažas telefonu kameras ļauj izvēlēties uzņemamo attēlu izšķirtspēju. Ir gandrīz pašsaprotami, ka jo lielāka izšķirtspēja, jo skaidrāks būs attēls. Tas jo īpaši attiecas uz telefonu kamerām, kam bieži vien ir sensori ar mazāk kā 1 megapikseli. Tikai atcerieties, ka jo lielāka izšķirtspēja, jo lielāks faila izmērs, un tas nozīmē, ja vēlēsieties attēlus nosūtīt caur telefonu, tie tiks sūtīti ilgāk un tas izmaksās dārgāk. Arī tad, ja bildes tiek izmantotas tikai internetam, varbūt var izmantot kādu zemāku izšķirtspēju.

Ja ar telefonu bildējat bieži un daudz, iespējams, ka ir vērts pamēģināt vienu programmu, kas ir paredzēta tieši šādu attēlu uzlabošanai – Mobile Photo Enhancer

Pats neesmu visu izmēģinājis, bet esmu dzirdējis labas atsauksmes arī par Picasa.  

Sagatavojot šo rakstu, par pamatu ir ņemts raksts no Digital Photography School – 12 Tips for Improving Camera Phone Photos, kas papildināts ar atrastiem padomiem citos rakstos un arī ar personīgo pieredzi, lietojot vairākus Nokia telefonus ar iebūvētām foto kamerām.

Šie padomi ir derīgi lietojot ne tikai telefonos iebūvētās foto kameras :)

Comments

One Response to “Padomi labākām bildēm no telefonu foto kamerām”

  1. Bildes ar telefonu : Lietas par, ap un bez foto on aprīlis 18th, 2009 19:45:46

    […] lieta ir gudrus padomus bārstīt, bet pavisam cita – pašam tos ievērot. Šonedēļ bija izdevība apciemot vienu skaistu parku, un […]