Ja precīzāk – slēdža un spoguļa darbība, bet virsrakstā vienalga visu nepateiksi, ja vien virsraksts nebūs tik garš, kā seno laiku grāmatās.

Un tagad pie lietas. Kāda pozitīvi ziņkārīga un prātā moža zviedriete Marianne Oelund izdomāja izpētīt kā strādā D3 slēdzis un spogulis. Priekš tā viņa izmantoja otru Nikon D3 ar 60 mm makro objektīvu, zibspuldzes, tālvadības pogas, fototranzistorus, osciloskopu un, pats galvenais, inženiera cienīgu domu gājienu :)

Visas epopejas rezultātā tika iegūtas apmēram 200 bildes, no kurām tika atlasītas 70, no kurām tika izveidots slaidu šovs un improvizēts video.

Nikon D3 shutter

Rezultātā tika iegūts ne tikai uzskatāms video, bet arī interesanti skaitļi:

Slēdža mala šķērso visu sensora augstumu apmēram 3 milisekundēs. Slēdža kustības maksimālais ātrums ir apmēram 10 metri sekundē jeb 36 kilometri stundā. Lai sasniegtu tik lielu ātrumu, slēdža kustības sākumā paātrinājums ir ap 500 g, bet beigās, kad jāsabremzējas – pat 2000 g!

Tā kā slēdža visīsākais darbības laiks ir 1/8000s, var izrēķināt vēl dažus parametrus, kas raksturo inženieru, kas slēdzi projektējuši, pārvarētās grūtības:

Pie slēdža ātruma 1/8000s slēža otrai malai ir jāstartē precīzi 125 mikrosekundes pēc tam, kad sākusi kustēties pirmā mala. Lai ekspozīcijas precizitāti nodrošinātu 1/6 stopa robežās, laika kļūda nedrīkst pārsniegt 15 mikrosekundes, jeb 0.5% no slēdža darbības laika. Un visa šī precizitāte ir jāīsteno mehāniskā sistēmā ar milzīgiem paātrinājumiem.

Bet nu pie pirmavotiem:

Eksperimenta apraksts ar lēno video – Nikon D3 Shutter Release in Super Slow Motion

Oriģinālā diskusija iekš forums.dpreview.com

Comments

Comments are closed.